Almanya'ya geldiğinizde, siz ve aile fertlerinizin ta başından beri bulunduğunuz yerin yaşam yapıları ile tanışmanız önemlidir. Bu şekilde iş, boş zaman, okul vs gibi farklı yaşam alanındaki insanlarla doğrudan temas sağlayabilirsiniz. Günümüzde Alman toplumu için tipik olan çok çeşitli yaşam şekilleriyle tanışacaksınız. Bu esnada, Almanya'daki insanların farklı dinleri nasıl yaşadığını, hangi partnerlik ortamlarının var olduğunu, terbiye konularının nasıl çözüldüğünü, çocuklarınızı genel okul yükümlülüğüne iştirak edebilmelerine yönelik hangi imkanlara sahip olunduğunu, hangi meslek eğitimi imkanlarının var olduğunu vs öğrenebilirsiniz.

Karşılıklı olarak kültürler arası bir açılım elde edebilmek için tolumun kültürel etkinliklerine katılım da önemlidir: Bu şekilde Almanya'daki siz insanları daha yakından tanıma fırsatını yakalayabilirken Almanya'daki insanlar da sizi ve kültürel zenginliğinizi daha iyi tanımalarına imkan tanırsınız. 

Farklı kültürlerin bir araya gelmesi Almanca dil bilginizi artırmak ve buna ek olarak temas sağlamak için oldukça iyi bir ortamdır. Bu konuda belli konu başlıklarına ağırlık veren dernek ve gruplar yardımcı olmaktalar.

Sunulan kültür ve spor programları geniş bir yelpazeye sahiptir. Kamu tarafından sunulan programlar ise genelde uygun fiyatlara sahiptir. Örneğin her şehirde, Kitap, CD, DVD sunan kütüphaneler var. Aynı zamanda belediye kütüphanelerin mevcudunda genelde çok sayıda Türkçe medyalar da yer almakta ve bu kütüphaneler Türkçe kültürel etkinlikler organize ediyorlar.

Büyük şehirlerdeki halk eğitim merkezleri de genelde, farklı geçmişe sahip insanlar için uluslararası buluşma ve temas yeri teşkil eden kültür birimlerine sahiptirler. Bu temas yerleri, müzik, dans, yemek, literatür, küçük sanatlar vs. gibi konulu herkese açık kültür programları sunuyorlar. Bir çok şehirde, kültürler arası etkinlikler organize eden belediye müzik okulları var. Ayni şekilde, diğer kültürlere ait literatür, resimler vs. sunan kültür kahveleri var.

Kültür etkinliklerinin yanı sıra spor temas sağlamak için başka imkanlar sunuyor. Burada da belediyenin sunduğu olanaklar var. Bunlar spor ve gençlik dairesi tarafından olduğu gibi sıkça sosyal yardımlaşma kuruluşları tarafında da organize edilirler. Bunların arasında başvurabileceğiniz belediye spor birliği ve eyalet spor birlikleri de yer almaktadır. Diğer faaliyetler kulüpler veya özel sunucular tarafından organize edilirler.

Uygun etkinlik arayışında, yeni ikametgahınızdaki spor etkinliklerini de gösteren ve bunlara linkler veren www.citysports.de internet sayfasına bakılması yardımcı olacaktır.

Sunulan etkinliklerin çok çeşitliliğinden dolayı meslektaşlarla ve arkadaşlarla bilgi alışverişinde bulunulması veya ilgili danışma merkezlerine başvurulması fayda sağlayacaktır.

Yeni ortama alışmada aile merkezleri, özellikle de aile eğitim merkezleri, ebeveyn danışmanlıkları, ileri eğitim organizasyonları ve yaşlılar birlikleri de size yardımcı olacaklardır.