Göçünüzün başında kendiniz veya Almanya'ya aileniz ile birlikte geliyorsanız aileniz için uygun bir konuta ihtiyaç duyacaksınız.

Bu ev arama sürecinde, Sosyal ve Konut Dairesi gibi belediye danışmanlık büroları, AWO, Diakonisches Werk, DRK, Caritasverband gibi yardım kuruluşları veya konut acil durumlarına yönelik uzman bürolar gibi farklı destek alma imkanlarına sahipsiniz. Aynı şekilde göçmenlik danışmanlığından da uygun bir konut bulma konusunda yardım alabilirsiniz. Bu kurumların ve kuruluşların tamamı kiralık konut konusunda geniş imkanlara sahip konut kooperatifleri ile sizin adınıza irtibat kurabilirler.

Bunların haricinde özel şahıslardan ev kiralama imkanı da vardır.

Bu özel şahısların kiralık ev ilanlarını bölgesel gazetelerde veya genelde ücretsiz olarak sunulan ilan gazetelerinde bulabilirsiniz.

Bu ilanları ve yerleşmek istediğiniz yerleşim yerindeki emlakçilerin kiralık ilanlarını internette bulmanız da mümkündür tabii ki.

Vatandaşlık derneklerinden fikir ve yardım almanız da mümkündür.

Özellikle henüz Almancayı iyi konuşamıyorsanız, ilk adımlarınızda yardım ve destek almak için bulunduğunuz yerdeki Türk–Alman Dernekleri veya İslami Cemaatler ile irtibata geçmeniz faydalı olabilir.

Ev kiralarken genelde bir depozito ödenmesi gerekir. Depozito genelde iki ila üç aylık kira bedeli kadardır. Dolayısıyla kira bedelinin haricinde bu tutarı da hesaplarınıza dahil etmelisiniz. Ödenen bu depozitoların faiz getirecek şekilde yatırılması zorunlu olup kira sözleşmesi sona erdiğinde evi iyi durumda terk etmeniz halinde bu para size faizi ile birlikte iade edilmelidir. Evi iyi durumda bırakmıyorsanız kiralayanın herekli tadilatı bu paradan karşılama hakkı vardır.

Çıplak kiranın dışında su, enerji (elektrik, gaz, fueloil), çöp bedeli gibi aylık diğer masraflar vardır.