Bir iş ararken devlet iş kurumlarının veya iş merkezlerinin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz (www.arbeitsagentur.de; jobboerse.arbeitsagentur.de). Aynı şekilde özel sektör iş tedarikçileri ve personel danışmanlık şirketleri ile temasa geçmeniz veya doğrudan işletmelere başvurmanız mümkündür. Yerleşmek istediğiniz bölgedeki günlük gazetelerde de iş ilanları bulabilirsiniz. Sizin ilan vermeniz de tabii ki mümkündür. 

 

Aralarında iş kurumunun da bulunduğu bir dizi internet sayfası henüz Türkiye'den ayrılmadan yerleşmek istediğiniz yeni yerdeki iş piyasasında uygun teklifleri değerlendirme imkanı sunmaktalar. Başarılı bir şekilde iş aramak için de Almanca biliniyor olması mutlaka gereklidir.

 

Bir başvuru için, eğitiminiz ve diplomalarınız, meslek deneyiminiz ve diğer yeterlilikleriniz ve kabiliyetleriniz hakkında detaylı bilgi içeren bir özgeçmiş her zaman gereklidir. Tüm diplomalarınızı, referanslarınızı ve eğitiminiz ve meslek hayatınız boyunca edindiğiniz diğer belgeleri özgeçmişinize ekleyiniz. Meslek dışı ve fahri olarak yürütmüş olduğunuz faaliyetler de işveren için ilgi çekicidir ve kısa sürede iş bulabilmenize destek olabilirler.

 

Bir iş yeri bulduğunuzda ve bir maaş almaya başladığınızda, geliriniz gelir vergisine tabidir.  Bunun haricinde maaşınızın az olmayan bir bölümü sağlık, işsizlik, emeklilik ve bakım sigortaları için sigorta primleri olarak kesilir. Bu primler doğrudan işveren tarafından vergi dairesine ve ilgili sigorta kurumlarına aktarılır, böylelikle maaşınızın sadece bir bölümü günlük yaşamınızı idame etmeniz için size ödenir.

 

Bu para size nakit olarak ödenmeyip, bir banka hesabına havale edilir. Yani bir banka hesabına sahip olmak büyük öneme sahiptir. Bu nedenle mümkün olan kısa sürede bir bankada hesap açtırmalısınız.

 

İşe alındıktan sonra önce üç ila altı aylık bir deneme süresi gelir. BU deneme süresi zarfında işveren herhangi bir neden belirtmeksizin iki ila dört haftalık bir ihbar süresi ile işinize son verebilir. Yeni personele sıklıkla sadece süreli iş sözleşmeleri de sunulmaktadır. İşvereniniz ile süresiz bir iş sözleşmesi akdettiyseniz ve deneme süresini başarıyla geçtiyseniz iş ilişkiniz, daha uzun fesih süreleri öngören bir güvence altındadır artık.

 

Düzenli haftalık çalışma saati 38,5 ila 40 saat arasındadır. Yasalara göre bir işçinin yılda en az 18 gün izin hakkı vardır. Ancak çalışanların çoğuna 28 ila 30 gün yıllık izin verilir.

 

Hastalık durumunda işveren altı hafta boyuca maaşınızı ödemeye devam eder. Bu altı hafta sonrasında ödemeleri, iş yerinize dönene veya sağlık nedenlerinden dolayı emekliye ayrılana kadar sağlık sigortası üstlenir.

 

Almanya'da ebeveynler de özel bir korum altındadırlar. Anneler doğumdan önce altı hafta ve doğrumdan sonra sekiz hafta tam ücret alarak doğum izni kullanırlar. Çoklu doğumlarda (ikiz, üçüz vs) bu süre uzar.

 

Baba veya anne bu sürenin devamında küçük çocuklarına bakmak için üç yıla varan bir süre ücretsiz izin kullanabilirler. Kıza bir süreden beri belli şartlar altında devlet ebeveyn parası da ödemektedir.